Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Petersburg

Aktualna pogoda

Deszcz / możliwe burze, 29°C/21°C
wiatr południowo-wschodni, 13 km/h.

Opis kraju

Petersburg

Petersburg, leżący na północno-zachodnim krańcu Federacji Rosyjskiej, to drugie co do wielkości miasto kraju. Mieszka w nim prawie 5 milionów ludzi. Tę dawną stolicę Rosji, zwaną "oknem na Zachód", zbudowano na bagnistym gruncie w miejscu, gdzie Newa wpada do Zatoki Fińskiej.

Pierwsze budowle Petersburga wzniesiono na wyspach w północnej części ujścia Newy, ale w miarę rozwoju miasta centrum przesunęło się na południe. Obecnie Petersburg zajmuje ponad 40 wysp oraz wysepek. Przedmieścia, z wysoką zabudową, ciągną się prawie do okolicznych miejscowości, w których zachowały się dawne carskie pałace.

 

Mosty i drogi wodne

Zabudowa Petersburga, podobnie jak Amsterdamu i Wenecji, skupia się nad brzegami kanałów i rzek. Współtworzą one niepowtarzalną atmosferę miasta, zimą bowiem znad ich powierzchni ściętych lodem unosi się tajemnicza mgła, natomiast latem - o zachodzie słońca i podczas białych nocy - w lśniących taflach wody jak w zwierciadłach odbijają sie fasady budynków. Mosty, niezbędne połącznia między wyspami, są też wielką ozdobą miasta, zachwycają rzeźbami, kunsztownymi latarniami i kutymi z żelaza dekoracyjnymi elementami.

 

Pałace i muzea

Petersburg szczyci się ponad 90 muzeami, z których wiele mieści się w pałacach i innych zabytkowych budynkach. Niektóre są znane na całym świecie, tak jak Ermitaż, inne, na przykład Muzeum Rosyjskie i Pałac Letni, dokumentują sztukę, historię i kulturę Rosji. Duże wrażenie robią muzea poświęcone życiu i twórczości sławnych artystów.

 

Słynni mieszkańcy Petersburga

Jako siedziba rodziny carskiej oraz dworu od pierwszych lat XVIII w. Petersburg był miastem uprzywilejowanym i niezwykle bogatym. Stanowił więc idealne miejsce dla rozwoju twórczości i rozkwitu idei.. Dzięki temu na początku XX w. stał się jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Europie. Ulice miasta nieustannie nasuwają literackie i artystyczne skojarzenia. Wspaniałe zbiory sztuki, domy-muzea, teatry i sale koncertowe przypominają sławnych mieszkańców miasta. Można wyobrazić sobie świat XVIII-wiecznego geniusza Łomonosowa albo XIX-wiecznych pisarzy, Puszkina i Dostojewskiego, czy też gwiazd Baletów Rosyjskich, Anny Pawłowej i Wacława Niżyńskiego. W pierwszych latach XX w. pisarze, muzycy, tancerze i malarze tłumnie ściągali do Petersburga.

 

Żródło: Petersburg - przewodniki Wiedzy i Życia

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message