Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Petersburg

Wszystkie przewodniki

Petersburg

Pozycja submenu
Petersburg

Petersburg, leżący na północno-zachodnim krańcu Federacji Rosyjskiej, to drugie co do wielkości miasto kraju. Mieszka w nim prawie 5 milionów ludzi. Tę dawną stolicę Rosji, zwaną "oknem na Zachód", zbudowano na bagnistym gruncie w miejscu, gdzie Newa wpada do Zatoki Fińskiej.

Pierwsze budowle Petersburga wzniesiono na wyspach w północnej części ujścia Newy, ale w miarę rozwoju miasta centrum przesunęło się na południe. Obecnie Petersburg zajmuje ponad 40 wysp oraz wysepek. Przedmieścia, z wysoką zabudową, ciągną się prawie do okolicznych miejscowości, w których zachowały się dawne carskie pałace.

 

Mosty i drogi wodne

Zabudowa Petersburga, podobnie jak Amsterdamu i Wenecji, skupia się nad brzegami kanałów i rzek. Współtworzą one niepowtarzalną atmosferę miasta, zimą bowiem znad ich powierzchni ściętych lodem unosi się tajemnicza mgła, natomiast latem - o zachodzie słońca i podczas białych nocy - w lśniących taflach wody jak w zwierciadłach odbijają sie fasady budynków. Mosty, niezbędne połącznia między wyspami, są też wielką ozdobą miasta, zachwycają rzeźbami, kunsztownymi latarniami i kutymi z żelaza dekoracyjnymi elementami.

 

Pałace i muzea

Petersburg szczyci się ponad 90 muzeami, z których wiele mieści się w pałacach i innych zabytkowych budynkach. Niektóre są znane na całym świecie, tak jak Ermitaż, inne, na przykład Muzeum Rosyjskie i Pałac Letni, dokumentują sztukę, historię i kulturę Rosji. Duże wrażenie robią muzea poświęcone życiu i twórczości sławnych artystów.

 

Słynni mieszkańcy Petersburga

Jako siedziba rodziny carskiej oraz dworu od pierwszych lat XVIII w. Petersburg był miastem uprzywilejowanym i niezwykle bogatym. Stanowił więc idealne miejsce dla rozwoju twórczości i rozkwitu idei.. Dzięki temu na początku XX w. stał się jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Europie. Ulice miasta nieustannie nasuwają literackie i artystyczne skojarzenia. Wspaniałe zbiory sztuki, domy-muzea, teatry i sale koncertowe przypominają sławnych mieszkańców miasta. Można wyobrazić sobie świat XVIII-wiecznego geniusza Łomonosowa albo XIX-wiecznych pisarzy, Puszkina i Dostojewskiego, czy też gwiazd Baletów Rosyjskich, Anny Pawłowej i Wacława Niżyńskiego. W pierwszych latach XX w. pisarze, muzycy, tancerze i malarze tłumnie ściągali do Petersburga.

 

Żródło: Petersburg - przewodniki Wiedzy i Życia

Wyspa Wasiljewska Wyspa Pietrogradzka Nabrzeże pałacowe Gostinyj Dwor Plac Sienny Dalej od centrum