Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00

figure Moskwa

Wszystkie przewodniki

Moskwa

Pozycja submenu
Moskwa

Olbrzymie, rozległe miasto szybko rosło w ostatnich dziesięcioleciach i obecnie składa się głównie z osiedli wielopiętrowych bloków na przedmieściach, które otaczają dość zwarte, zabytkowe centrum. Po większej części śródmieścia można się sprawnie poruszać dzięki funkcjonalnej sieci metra, wspomaganej przez linie autobusowe, tramwajowe i trojlejbusowe.

 

Stacje metra

Niewiele sieci metra na świecie można uznać za turystyczną atrakcję o swoistych walorach artystycznych. Moskiewskie metro jest wyjątkowe. Perony i hale stacji przypominają minaturowe pałace, są ozdobione żyrandolami, rzeźbami i mozaikami. Jest to jednocześnie jedna z najpełniej eksploatowanych i najwydajniejszych sieci metra na świecie. Każdego dnia z metra korzysta 6-8 milionów pasażerów, więcej niż z metra w Londynie i Nowym Jorku razem.

 

Architektura

Turystów często zaskakuje bogactwo i różnorodność architektury Moskwy. Można tu obejrzeć wspaniałe pałace i sobory (np. na Kremlu) oraz mniejsze świątynie i kaplice, skromne siedziby bojarów, imponujące rezydencje klasycystyczne, a także okazałe budynki publiczne. Ze starszą architekturą kontrastują konstruktywistyczne budynki z początku XX w. i pomniki komunizmu.

 

Muzea

W Moskwie znajduje się ponad 80 muzeów dających fascynujący obraz historii i kultury Rosji. Niektóre, w tym Galeria Trietiakowska i kremlowska Orużejna pałata, mają w swych zbiorach dzieła światowej sławy artystów i rzemieślników, w innych wystawia się eksponaty o znaczeniu lokalnym bądź interesujace jedynie specjalistów. Do najciekawszych należą muzea poświęcone znanym artstom, pisarzom i muzykom. Odtworzono tam wnętrza, w których ludzie ci żyli i pracowali.

 

Źródło: Moskwa - przewodniki Wiedzy i Życia

Kreml
Kreml

Kreml jest siedzibą prezydenta Rosji i jego kancelarii. Dlatego zwiedzającym udostępniona jest mniej niż połowa obiektu. Można jednak obejrzeć najciekawsze zabytki.

 

Wieża Troicka - XV-wieczna, siedmiokondygnacyjna, o wysokości 76 m, najwyższa na Kremlu. Przez bramę w niej przechodzili na Kreml patriarchowie oraz żony i córki carów.

 

Pałac Zjazdów - Budowę pałacu zlecił Nikita Chruszczow w 1959 r., by mogły odbywać się tam zjazdy partii komunistycznej. Jest jedynym nowoczesnym budynkiem na Kremlu.

 

Pałac patriarchy - Mieści się w nim muzeum prezentujące XVIII-wieczną sztukę zdobniczą. Dwie sale muzealne umeblowano tak, jakby stanowiły część XVII-wiecznego domostwa bojara. W jednej z nich można obejrzeć zbiór starych rękopisów, w tym elementarz carewicza Aleksego.

 

Wieża-dzwonnica Iwan Wielikij - Umieszczono na niej 21 dzwonów. W muzeum na parterze urządzane są wystawy poświęcone historii Kremla. Przed dzwonnicą znajduje się największy dzwon świata, Car, ważący ponad 200 ton.

 

Sobór Uspieński (Zaśnięcia NM Panny) - Od początku XIV w. był najważniejszą świątynią Moskwy. Tutaj odbywały się koronacje książąt oraz pogrzeby matropolitów i patriarchów Kościoła prawosławnego. Ok. 1470 r. Iwan III Wielki postanowił zbudować bardziej okazałą świątynię, która byłaby wyrazem rosnącej potęgi państwa. Wnętrze jej zdobią piękne XVII-wieczne freski. Ściany soboru najpierw pozłocono, żeby sprawiały wrażenie iluminowanego manuskryptu.

 

Sobór Archangielski (Michała Archanioła) - chronologicznie ostatni z wielkich soborów kremlowskich, zbudowany na początku XVI w. Łączy w sobie elementy architektury staroruskiej i renesansowej. Ściany, filary i kopuła soboru pokryte są freskami namalowanymi w XVII w.

 

Sobór Błagowieszczański (Zwiastowania) - W odróżnieniu od pozostałych kremlowskich soborów, zaprojektowanych przez Włochów, ta bogato dekorowana świątynia jest dziełem Rosjan. Całe wnętrze, z galeriami włącznie, ozdobione jest freskami. Ikonostas uznany jest za najpiękniejszy w Rosji.

 

Granowita pałata - Jej nazwa pochodzi od charakterystycznej faktury fasady XV-wiecznego pałacu, wyłożonej "granitowym", czyli szlifowanym kamieniem. Jest ona jedynym zachowanym fragmentem tej budowli. Na piętrze znajduje się sala reprezentacyjna i przylegająca do niej Święta Sień. Oba pomieszczenia są bogato zdobione freskami i płaskorzeźbami. Sala reprezentacyjna ma powierzchnię ok. 500 m2. Za czasów carskich pełniła funkcję sali tronowej i sali uczt.

 

Cerkiew Rizpołożenia (Złożenia Szty) - Tę piękną, niewielką świątynię, zwieńczoną złotą kopułą, zbudowano w XV w. jako kaplicę domową dla metropolitów. Ściany i filary we wnętrzu cerkwi pokryte są XVII-wiecznymi malowidłami.

 

Pałac Tieriemny - zbudowany w latach 1635-1637 w sąsiedztwie Granowitej pałaty. Jego wnętrze jest podzielone na nieduże, nisko sklepione, skromnie umeblowane komnaty. Car korzystał z pięciu wystawnych komnat na drugiej kondygnacji pałacu.

 

Wielki Pałac Kremlowski wzniesiono w XVIII w. na miejscu wcześniejszej, zniszczonej budowli. Na parterze znajdują się luksusowe apartamenty carskiej rodziny. Sale reprezentacyjne mieszczą się na piętrze. Obecnie w pałacowych salach podejmuje się zagranicznych dyplomatów.

 

Orużejna pałata - W jej zbiorach znajdują się bogactwa, które przez wiele stuleci gromadzili ruscy książęta i rosyjscy carowie. Można tam zobaczyć m.in. jaja Faberge, koronę Monomacha używaną do koronacji i suknię koronacyjną Katarzyny Wielkiej.

 

Diamentowy Skarbiec stanowi oddzielne muzeum, choć znajduje się w budynku Orużyjnej pałaty. Mieści on wspaniałą kolekcję diamentów, koron, biżuterii i regaliów.

 

Wieża Spasska (Zbawiciela) - Nazwa wieży o wysokosci 70 m, górującej nad placem Czerwonym, pochodzi od ikony przedstawiającej Chrystusa, umieszczonej nad bramą w 1648 r. Brama ta nie jest obecnie dostępna dla zwiedzających, ale niedgyś była głównym wejściem na Kreml.

 

Gmach senatu - klasycystyczny budynek ukończony w 1790 r. - był siedzibą kilku departamentów senatu. Budynek na planie trójkąta ma centralnie umieszczoną rotundę nakrytą kopułą, na której powiewa rosyjska flaga. Obecnie jest siedzibą prezydenta Federacji Rosyjskiej.

 

Ogród Aleksandrowski - Zanim go urządzono w XIX w., rzekę Nieglinną poprowadzono rurami pod ziemią. Jedynym widocznym śladem po rzece jest kamienny most łączący wieżę Kutafja z wieżą Troicką. W ogrodzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza odsłonięty w 1967 r.

 

Źródło: Moskwa - przewodniki Wiedzy i Życia

Arbatskaja
Arbatskaja

W sercu Starego Arbatu znajduje się ulica Arbat, dostępna tylko dla pieszych. Pełno przy niej staroświeckich sklepów, butików, stoisk z pamiątkami, kafejek pod gołym niebem i najrozmaitszych restauracji. W XIX w. na Starym Arbacie spotykali się malarze, muzycy, poeci, pisarze i intelektualiści. Zachowały się domy niektórych artystów, dziś - ich muzea. Odrestaurowano również wiele innych urokliwych kamienic z tej epoki, których elewacje pomalowano na niebiesko, zielono i na kolor ochry. Uliczni malarze, śpiewacy i poeci przywracają Arbatowi sławę siedziby cyganerii artystycznej.

 

Muzeum Aleksandra Skriabina - Mieszkanie, w którym umarł pianista i kompozytor Aleksnader Skriabin (1872-1915), zachowano   niezmienionym stanie. W przestronnych pokojach stoją fortepiany kompozytora; można też obejrzeć rękopisy utworów muzycznych i secesyjne meble. Najbardziej oryginalnym eksponatem jest aparat do projekcji świetlnych, Skriabin eksperymentował bowiem z syntezą muzyki i światła.

 

Zaułek Spasopieskowski - W tej zacisznej alei i na przyległym do niej skwerze, zwanym placem Spasopieskowskim, wciąż jest odczuwalna atmosfera Starego Arbatu. Można tu odpocząć od moskiewskiego gwaru.

 

Muzeum Puszkina - Aleksander Puszkin wynajmował to eleganckie mieszkanie przez pierwsze trzy miesiące swego małżeństwa z królową salonów, Natalią Gonczarową. Eksponaty na parterze pokazują, jak wyglądała Moskwa dziecięcych lat Puszkina, przed pożarem w 1812 r. Obok rycin, litografii i akwareli ustawiono woskowe postaci muzyków dworskiej kapeli włościańskiej, złożonej z poddanych Gonczarowów. Puszkin i Natalia mieszkali na pierwszym piętrze. Jest tam niestety bardzo mało pamiątek związanych z nimi bezpośrednio, choć można obejrzeć biurko poety i kilka rodzinnych portretów.

 

Muzeum Andrieja Biełego - W budynku przylegającym do Muzeum Puszkina spędził dzieciństwo symbolista Andriej Bieły. W jednym z dwóch zachowanych pokoi znajduje się wystawa fotografii obrazująca życie i twórczość pisarza.

 

Ulica Prieczistienka - Moskiewscy arystokraci zaczęli się tu osiedlać w końcu XVIII w., a ich eleganckie domy wciąż tworzą szczególny klimat tego miejsca. Mieści się tu Muzeum Literackie im. A. S. Puszkina i Muzeum Literackie im. L. Tołstoja.

 

Muzeum Sztuk Pięknych im. A. S. Puszkina ma wspaniałe zbiory francuskiego malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego. Godna podziwu jest również kolekcja dzieł dawnych mistrzów.

 

Muzeum Architektury im. A. W. Szczusiewa - W olbrzymim, XVIII-wiecznym gmachu znajduje się muzeum poświęcone dziejom rosyjskiej architektury od średniowiecza do współcześności. Wśród eksponatów znajdują się makiety, plany budynków, rysunki elewacji, akwarele i litografie, z których wiele stanowi samodzielne dzieła sztuki.

 

Muzeum Lermontowa - W małym, drewnianym domu wciśniętym teraz między bloki Nowego Arbatu, Michaił Lermontow spędził kilka lat. W muzeum urządzono tylko 5 sal, ale we wszystkich można znaleźć świadectwa wyjątkowych możliwości intelektualnych poety oraz jego wielkiego życiowego entuzjazmu.

 

Muzeum Szalapina - Kamienne popiersie z inskrypcją na cokole, stojące przed domem o żółtych elewacjach, przypomina, że kiedyś mieszkał tu jeden z największych śpiewaków operowych XX w. Jest to jedno  z nowszych moskiewskich muzeów i jednocześnie jedno z najciekawszych.

 

Źródło: Moskwa - przewodniki Wiedzy i Życia

Twierskaja
Twierskaja

Rejon ten, usytuowany w samym środku dzielnicy handlowej, skupia sie wokół ulicy o tej samej nazwie, która kiedyś stanowiła trasę wylotową do Petersburga i była carską drogą procesyjną. Ulica Twerska, dziś pełna sklepów, bardzo się zmieniła w latach 30-tych XX w. wskutek stalinowskiej przebudowy Moskwy. Zburzono wówczas wiele budynków, żeby poszerzyć jezdnie; wzniesiono też olbrzymie szare bloki dla robotników, które zamieniły ulicę w ekspozycję monumentalnej architektury, tak bardzo lubianej przez Stalina. Przy niezwykle zacisznych okolicznych zaułkach mieszkało natomiast wielu znanych artstów, pisarzy i aktorów. Mimo wysiłków Stalina w tym rejonie zachowało się jeszcze sporo interesujących architektonicznie domów sprzed rewolucji.

 

Plac Teatralny - Nazwa pochodzi od teatrów, które znajdują się obecnie po jego trzech stronach: Teatru Małego, Rosyjskiego Akademickiego Teatru Młodzieży i operetki. Pośrodku placu stoi granitowy pomnik Karola Marksa, na cokole którego znajduje się napis: "Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!".

 

Hotel Metropol - Gmach zbudowany w latach 1899-1905 jest typowym przykładem architektury secesyjnej. Fasadę zdobią płytki ceramiczne, na których znajduje się wielkie malowidło pt. Księżniczka Marzenie.

 

Hotel National - Architektura eklektycznego gmachu łączy w sobie cechy secesyjne i klsycystyczne. Fasadę zdobią rzeźbione nimfy, niestety w jej górnej części w epoce sowieckiej wykonano mozaikę przedstawiającą dymiące fabryczne kominy, szyby naftowe, słupy elektryczne, lokomotywy i traktory.

 

Teatr Wielki - Siedziba jednego z najstarszych i najsławniejszych zespołów baletowych na świecie jest również jednym z symboli Moskwy. Pierwszy Teatr Wielki otwarto w 1780 r. Obecny budynek pochodzi z 1856 r.

 

Muzeum Stanisławskiego - W tym XVIII-wiecznym domu mieszkał wielki reżyser i aktor Konstantin Stanisławski. Mieszkanie na pierwszym piętrze zajmował od 1920 r. do śmierci w 1938 r. W muzeum można zwiedzić m.in. salon, gabinet Stanisławskiego i jadalnię oraz sypialnię jego żony. Na parterze wystawione są rekwizyty i kostiumy z przedstawień Stanisławskiego.

 

Ulica Wielka Nikicka - Nazwa tej historycznej ulicy, która kiedyś była drogą wylotową do Nowogrodu, pochodzi od monasteru Nikickiego, założonego w XVI w., lecz zlikwidowanego przez Stalina.  Mieszczą się przy niej m.in.: XVI-wieczna Mała Cerkiew Wniebowstąpienia, teatr im. Majakowskiego i XVIII-wieczna Wielka Cerkiew Wniebowstąpienia, w której Aleksander Puszkin wziął ślub z Natalią Gonczarową.

 

Konserwatorium Moskiewskie - najważniejsza szkoła muzyczna w Rosji, założona w 1866 r. Jednym z wykładowców konserwatorium był młody Piotr Czajkowski, na dziedzińcu uczelni stoi jego pomnik. Portrety wybitnych kompozytorów zdobią ściany przestronnej, jasnej Wielkiej Sali, w której od 1898 r. odbywają się koncerty. Konserwatorium Moskiewskie jest również siedzibą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu im. Czajowskiego. W gmachu znajduje się niewielkie muzeum otwarte podczas koncertów.

 

Stary gmach Uniwersytetu Moskiewskiego - Uniwersytet miał tu swoją siedzibę w latach 1793-1836. Budynek jest znakomitym przykładem architektury klasycystycznej w Moskwie.

 

Dom Przyjaźni - Mury tego niezwykłego gmachu zaprojektowanego w końcu XIX w. ozdobione są kamiennymi muszlami, a wieże zwieńczone ażurową konstrukcją z kamienia. Wnętrze jest równie oryginalne jak fasada. Można go zwiedzać jedynie podczas koncertów lub wykładów, które się tu odbywają.

 

Muzeum Gorkiego mieści się w pięknym budynku - arcydziele architektury secesyjnej. Najbardziej znanym elementem efektownego wnętrza są ozdobne schody z estońskiego wapienia, których balustarda kończy się spiralnym słupem z brązową lampą przypominającą kształtem meduzę. Gorki wprowadził się do tego domu u schyłku swej kariery powieściopisarza i dramaturga. Wśród eksponatów znajdują się kapelusz, płaszcz i laska pisarza, jego piękna kolekcja rzeźb orientalnych, a także wiele listów i książek, w tym pierwsze wydania jego dzieł.

 

Muzeum Czechowa - Antoni Czechow mieszkał w tym piętrowym domu w latach 1886-1890. W 1954 r. otwarto tam muzeum. Atmosferę epoki udało się jednak odtworzyć tylko częściowo, a pamiątek po Czechowie jest tu niewiele. Wśród eksponatów w gabinecie, w którym Czechow pisał i przyjmował pacjentów, można zobaczyć torbę lekarską, jego rękopisy i zdjęcia. Można także obejrzeć salon jego siostry Marii oraz wystawę poświeconą późniejszej karierze Czechowa jako dramatopisarza. Są tam afisze i pierwsze wydania jego dramatów.

 

Patriarsze Prudy - plac otoczony drzewami, z dużym stawem pośrodku, stanowi oazę spokoju. W pobliżu placu zabaw stoi pomnik XIX-wiecznego dramaturga i bajkopisarza Iwana Kryłowa. Rzeźby rozstawione wśród drzew przedstawiają postaci z jego bajek. Patriarsze Prudy są dobrze znane jako miejsce, w którym rozgrywa się akcja sceny rozpoczynającej powieść Michaiła Bułchakowa Mistrz i Małgorzata.

 

Muzeum Rewolucji - Komuniści wybrali związany z arystokracją gmach na siedzibę Muzeum Rewolucji. Po rozpadzie ZSRR w 1991 r. ekspozycję zmieniono tak, by dawała bardziej obiektywny obraz historii Rosji w XX w. Eksponaty, usystematyzowane chronologicznie, pochodzą z lat 1900-1991.

 

Monaster Wysokopietrowski - Wśród sześciu świątyń znajdujących się na terenie monasteru zwraca uwagę XVI-wieczna cerkiew metropolity Piotra zwieńczona pojedynczą kopułą. W skład zespołu architektonicznego wchodzą również dzwonnica z zieloną kopułą i cele zakonników.

 

Źródło: Moskwa - przewodniki Wiedzy i Życia

Plac Czerwony i Kitaj Gorod
Plac Czerwony i Kitaj Gorod

Handel i religia zdecydowały o ksztłcie tej zabytkowej części miasta. Sercem dzielnicy finansowej jest plac Giełdowy, a jego okolica od wieków związana jest z handlem. Obok banków i urzędów coraz więcej jest tu eleganckich sklepów. W pobliskich zaułkach kiedyś czynnych było 40 cerkwi i monasterów, z których przetrwało kilkanaście. Większosć z tych budowli sakralnych jest teraz pieczołowicie restaurowana.

 

Ulica Warwarka jest jedną z najstarszych moskiewskich ulic. Znajdują się tam m.in.: cerkiew Maksyma Błogosławionego, Agielski Dwór, monaster Znamieński, pałac bojarów Romanowów, cerkiew św. Jerzego i cerkiew Poczęcia św. Anny.

 

Pałac bojarów Romanowów - dom rodzinny Romanowów do 1613 r. Od 1859 r. pałac pełni rolę muzeum. Parter i pierwsze piętro pochodzą prawdopodobnie z XVII w. W malowanej sieni wystawione są pamiątki po pierwszych Romanowach.

 

Ulica Iljinka - W XIX w. ta wąska, elegancka ulica stanowiła handlowe centrum Kitaj Gorodu. Bogato zdobione fasady budynków, które miały niegdyś zadziwiać przechodniów, wciąż pozostają główną atrakcją dla turystów.

 

Monaster Objawienia - ufundowany w 1296 r. - jest jednym z dwóch najstarszych monasterów w Moskwie. Najstarszym z budynków, które dotrwały do naszych czasów, jest sobór wzniesiony w XVII w. Wyróżnia go ciężka w proporcjach, lecz wyrafinowana architektoniczne wieża, która jest arcydziełem moskiewskiego baroku. Wśród innych zabytków warto wymienić pałac biskupi, kilka cel klasztornych z XVIII w. i pozostałości targowiska.

 

Ulica Nikolska - Bieg tej ulicy wyznaczyli kupcy już w końcu XII w. Można tu zobaczyć XV-wieczny monaster Zaikonospasski. Pod numerem 15 uwagę zwracają neogotyckie wieżyczki Drukarni Synodalnej.

 

Brama Zmartwychwstania - Bramę z dwiema czerwonymi wieżami nakrytymi zielonymi dachami namiotowymi postawiono w tym miejscu w 1680 r. Obecna budowla z 1995 r. jest jej wierną rekonstrukcją. W budynku bramnym znajduje się bardzo kolorowa kaplica Matki Boskiej Iwirskiej zbudowana w XVIII w. dla cudownej ikony. Bramę najlepiej oglądać nocą, gdy jest efektownie oświetlona.

 

Plac Czerwony, wytyczony przez Iwana III w końcu XV w., pocztkowo służył jako targowisko. Potem był miejscem różnych zgromadzeń, egzekucji, procesji religijnych i defilad wojskowych. Obecnie na placu odbywają się rozmaite koncerty, pokazy ogni sztucznych i inne masowe imprezy. W budynku z czerwonej cegły zwróconym frontem do katedry mieści się Muzeum Historyczne, które aktualnie jest tylko częściowo udostępnione zwiedzającym. Chlubi się ono ponad czterema milionami eksponatów dokumentujących powstanie i rozwój państwa rosyjskiego.

 

Mauzoleum Lenina - Po śmierci Lenina w 1924 r. wbrew jego woli postanowiono zachować jego ciało dla potomnych. Zabalsamowano je i umieszczono w tymczasowym, drenianym mauzoleum na placu Czerwonym. Gdy okazało się, że zmumifikowane zwłoki rzeczywiście można zachować, zaprojektowano stojący do dziś budynek w formie piramidy. Za mauzoleum, u podnóża murów Kremla znajdują się groby innych znanych komunistów, m.in. Józefa Stalina, Leonida Breżniewa i Jurija Andropowa.

 

Sobór Wasyla Błogosławionego - świątynia wzniesiona w XVI w, na polecenie Iwana Groźnego. Zgodnie z legendą car był tak zadowolony z efektu pracy architekta, że kazał go oślepić, by nie mógł stworzyć nic piękniejszego. Architektura soboru, nawiązująca do tradycyjnego rosyjskiego budownictwa drewnianego, zwraca uwagę kokosznikami, dachami namiotowymi i cebulastymi kopułami.

 

Wzgórze Iwanowskie - pagórkowaty teren zawdzięczający swą nazwę znajdującym się w pobliżu pozostałościom monasteru znajdującym się za wysokim murem. Po drugiej stronie ulicy znajduje się XVI-wieczna cerkiew św. Włodzimierza w Starym Sadzie. Jedną z atrakcji tej okolicy są wyjątkowo malownicze boczne uliczki.

 

Muzeum Politechniczne mieści się w budynku będącym wspaniałym przykładem rosyjskiego stylu narodowego, bardzo popularnego w XIX w. Zbiory obrazują rozwój rosyjskiej nauki i techniki w XIX i XX w. Wśród eksponatów znajdują się stare zegary i aparaty fotograficzne, samochody oraz statki kosmiczne. Co dwie godziny odbywa się pokaz działania różnych urządzeń, m.in. robotów, modeli i aparatury dźwiękowej.

 

Muzeum Historii Moskwy znajduje się w XIX-wiecznej cerkwii św. Jana Bożego pod Wiązem. Prezentowany jest tu jedynie ułamek zbiorów obejmujacych milion ekspnatów. Są to m.in, przedmioty z epoki żelaza i brązu, kolekcje biżuterii, zabawek i naczyń. Można zobaczyć też bezcenne mapy, unikatowe iluminowane manuskrypty, obrazy, szkło, ceramikę, a także makiety zabytkowych budowli.

 

Muzeum Majakowskiego - Obok siebie leżą tu dzieła Włodzimierza Majakowskiego i należące do niego codzienne przedmioty. Tylko w jednym wnętrzu przywrócono wystrój z czasów, gdy poeta był tam lokatorem.

 

Bulwar Czistoprudny  jest częścią zabytkowego Bulwarnego kolca, jednego z dwóch pierścieni moskiewskich bulwarów. Przy bulwarze stoi kilka interesujacych budynków, m.in. klasycystyczny gmach Teatru Sowriemiennik.

 

Monaster Rożdiestwieński założono w 1386 r., należał on do pierścienia monasterów obronnych otaczajacych Moskwę. Sobór, o harmonijnej architekturze, zbudowany na początku XVI w. zdobią rzędy kokoszników i pojedyncza kopuła.

 

Łaźnie Sandunowskie pochodzące z 1895 r. słyną z przepychu w wystroju wnętrza, gdzie zastosowano mieszaninę baroku, gotyku i stylu mauretańskiego. Łaźnie mogą przyjąć do 2000 klientów dziennie.

 

Źródło: Moskwa - przewodniki Wiedzy i Życia

Zamoskworieczje
Zamoskworieczje

Początki osadnictwa na Zamoskwrieczju sięgają XIII w. Był to wówczas przyczółek miasta, skąd ostrzegano przed atakami Tatarów. Osiedlali się też tutaj dworscy rzemieślnicy. Cerkwie wzniesione wówczas przez różne cechy są obecnie odnawiane. Ponieważ stalinowska przebudowa w zasadzie nie objęła terenów na drugim brzegu rzeki, zachowały one bardziej autentyczny klimat niż centrum miasta.

 

Galeria Trietiakowska - W 1892 r. bardzo bogaty kupiec i fabrykant Paweł Trietjakow podarował miastu swoje prywatne muzeum. Kolekcję dzieł sztuki wzbogacił również dar jego brata, Siergieja. Od tego czasu zbiory galerii nieustannie się powiększają. Jest to obecnie najbogatsze i najciekawsze muzeum sztuki rosyjskiej na świecie. Obecnie znajduje się tu 10 000 obiektów. Malarswo okresu porewolucyjnego, przede wszystkim socrealistyczne, można teraz obejrzeć w Nowej Galerii Trietiakowskiej, natomiast w głównym budynku pokazane zostało malarstwo rosyjskie - od ikon i obrazów średniowiecznych po awangardę początku XX w.

 

Cerkiew Zmartwychwstania w Kadaszach - Świątynia zwieńczona pięcioma kopułami należy do najokazalszych przykładów moskiewskiego baroku. Niewielki zespół przylegających do siebie budynków obejmuje także trapezną  i kilkukondygnacyjną dzwonnicę.

 

Sklep ze słodyczami - wnętrze sklepu, wyposażone na początku XX w., zachowało się do dziś w prawie niezmienionym kształcie.

 

Cerkiew Matki Boskiej Pocieszycielki - Wnętrze, jak na cerkiew jest niezwykłe. Zdobią je klasycystyczna kolumnada, oryginalny ikonostas oraz figury aniołów.

 

Cerkiew św. Mikołaja w Pyżach - Srebrzyste kopuły tej wspaniałej świątyni zdobią niewilekie korony i tradycyjne krzyże. Smukła, kilkukondygnacyjna dzwonnica należy do najpiękniejszych tego typu budowli w mieście.

 

Monaster św. św. Marty i Marii - Do tego izolowanego zespołu budynków, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie średniowiecznego zabytku, prowadzi niska brama. W rzeczywistości jest to realizacja Aleksieja Szczusiewa powstała w latach 1908-1912.

 

Muzeum Tropinina - Utalentowany portrecista Wasilij Tropinin jest twórcą aż 3000 obrazów. W tym interesujacym muzeum można obejrzeć jego najważniejsze działa. Są tutaj też prace niektórych współćzesnych mu malarzy, w tym Oriesta Kiprienskiego i Dmitrija Lewickiego. Uzupełnieniem zbiorów są ciekawe pejzaże XIX-wiecznej Moskwy.

 

Muzeum Teatralne im. Bachruszyna  - Muzeum założone w 1894 r. przez kupca i mecenasa sztuk, Aleksieja Bachruszyna. ma jeden z najbogatszych zbiorów pamiątek teatralnych w Rosji. Ekspozycja, urządzona na dwóch piętrach, obejmuje kostiumy i elementy scenografii, bilety teatralne, afisze oraz fotografie z autografami aktorów.

 

Nabrzeże Zofii ciągnie się naprzeciwko Kremla, po drugiej stronie rzeki Moskwy, między mostami Kamiennym Wielkim a Moskworieckim Wielklim. Można stąd podziwiać wspaniałe widoki Kremla i centrum miasta. Stojąca tu cerkiew św. Zofii pochodzi z połowy XVII w.

 

Źródło: Moskwa - przewodniki Wiedzy i Życia

Poza centrum
Poza centrum

Przedmieścia Moskwy są przeważnie dość ponure, kryją jednak zaskakująco dużo atrakcji turystycznych, a wszystkie są w zasięgu linii metra.

 

Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Filach - Ta wspaniała świątynia została wzniesiona na zlecenie wuja Piotra I w stylu moskiewskiego baroku. Kilkukondygnacyjną budowlę z cegły, zdobioną misternymi ornamentami i białymi półkolumnami, zbudowano w XVII w. W dolnej cerkwii organizowane są czasowe wystawy sztuki sakralnej.

 

Park Zwycięstwa upamiętnia zwycięstwo w II wojnie światowej. Główna aleja z fontannami biegnie do centralnie ustawionego olbrzymiego (142 m wysokości) obelisku greckiej bogini zwycięstwa, Nike. Za pomnikiem znajduje się Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Dioramy, makiety, mapy i broń ukazują historię II wojny światowej interpretowanej z punktu widzenia doświadczeń Rosjan. Przy centralnej alei stoi skromna cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy, jest to prawdopodobnie pierwsza świątynia wybudowana w Rosji po rewolucji. Obok niej znajduje się pomnik ku czci ofiar wojny. Przy prospekcie Kutuzowa, w okrągłym budynku, jest wystawiona Panorama Borodińska. To olbrzymie malowidło o długości 115 m i wysokości 14 m przedstawia bitwę wojsk rosyjskich z armią Napoleona pod Borodino w 1812 r.

 

Uniwersytet Moskiewski dominuje nad Wróblimi Wzgórzami. Wzniesiomy został w 1953 r. na zlecenie Stalina, ma 36 pieter i jest najwyższym z siedmiu drapaczy chmur reprezentujących tzw. stalinowski gotyk.

 

Parki Kultury i Wypoczynku im Gorkiego - najbardziej znany moskiewski park, zajmujacy ponad 120 ha wzdłuż brzegów rzeki Moskwy. Obecnie do parkowych atrakcji należą: jazda konna, spacery po lesie, pływanie łódką po stawie, a w zimie jazda na łyżwach.

 

Monaster Nowodiewiczy - jeden z najpiękniejszych obronnych monasterów tworzących półpierścień umocnień wokół Moskwy. Założył go w 1524 r. Wasyl III na pamiątkę odebrania Smoleńska z rąk Litwinów. Z tamtych czasów pochodzi jednak tylko sobór Matki Boskiej Smoleńskiej. Większość zabudowań powstała w końcu XVII w.

Dzwonnica - zbudowana w 1690 r. jest jednym z najciekawszych przykładów barokowej architektury w Moskwie. Cerkiew św. Jana Bożego zajmuje drugą z jej sześciu kondygnacji.

Bramna cerkiew Przemienienia Pańskiego - wspaniała swiątynia zwieńczona pięcioma złoconymi hełmami z krzyżami. Od 1688 r. stoi ona nad główną bramą monasteru.

Cmentarz Nowodiewiczy - Pochowano tu wielu znanych Rosjan. Mają tu groby Antoni Czechow, Mikołaj Gogol, Sergiusz Prokofiew, Aleksander Skrabin, Dymitr Szostakowicz i Fiodor Szalapin.

 

Cerkiew św. Jana Wojownika - Budowa prowadzona na początku XVIII w. zaowocowała pięknym przykładem baroku. Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest ośmioboczna wieża z ozdobną balustradą i kolorowymi płytkami ceramicznymi, tworzacymi dynamiczny wzór geometryczny. Jest to jedna z nielicznych cerkwii, które pozostały otwarte po rewolucji, dla bezpieczeństwa przeniesiono więc do niej wiele zabytków sztuki skaralnej i wciąż można je tu oglądać.

 

Monaster Doński - Półksiężyce pod złotymi krzyżami wieńczącymi liczne kopuły monasteru symbolizują klęskę islamu. We wnętrzu zachowały się XVIII-wieczne freski i wspaniały siedmiorzędowy ikonostas.

 

Monaster Daniłowski - najstarszy moskiewski monaster założony przez księcia Daniiła w latach 1298-1300.

Cerkiew Siedmiu Soborów Powszechnych, zwieńczona zieloną kopułą, jest najstarszą z trzech świątyń w murach monasteru. Zbudował ją w XVI w. Iwan Groźny.

 


[ koniec strony ]

 

Kołomieńskie - W XVI w. był to ulubiony majątek carów. Najstarszym istniejącym obecnie budynkiem jest cerkiew Wniebowstąpienia z 1532 r. Po rewolucji park zamieniono w skansen, do którego przenoszono zabytkowe budowle z całej Rosji. W budynku bramnym znajduje się muzeum, w którym znajdują się m.in. makieta pałacu cara Aleksego i wyroby rosyjskiego rzemiosła.

 

Carycyno - Katarzyna Wielka kupiła ten majątek w 1775 r. i poleciła zbudowanie tu pałacu carskiego. Wykonano oryginalny projekt zespołu pałacowego łączącego elementy barokowe, gotyckie a nawet mauretańskie. Caryca nie była jednak z niego zadowolona i budowy nie ukończono. Obecnie Carycyno słynie z malowniczych stawów i pieknych tras spacerowych w lesie. Turyści mogą obejrzeć bramę z gotyckimi wieżyczkami, Wzorzysty Most i ozdobny, piętrowy budynek opery. W małym muzeum można obejrzeć ikony, porcelanę, szkło oraz kilka jaj Faberge, a także pejzaże i makiety.

 

Kuskowo przez ponad 200 lat, aż do czasów rewolucji, było siedzibą  Szeremetiewów, jednej z najbogatszych arystokratycznych rodzin w Rosji. Budynki, które przetrwały do naszych czasów, powstały w połowie XVIII w. Oprócz starannie utrzymanego ogrodu główną atrakcją Kuskowa jest piętrowy, drewniany pałac z 1777 r. W Oranżerii znajduje się Muzeum Ceramiki z bardzo znanym zbiorem porcelany.

 

Monaster Spaso-Andronikowski - Najbardziej znanym zakonnikiem monasteru był Andriej Rublow, najwybitniejszy rosyjski malarz ikon. Upamiętnia go Muzeum Sztuki Staroruskiej im. Andrieja Rublowa znajdujące się w monasterze. Wprawdzie nie ma w nim ikon będących dziełami samego Rublowa, są jednak ich znakomite kopie, a także ikony współczesnych mu twórców. Zbiory muzealme zostały rozmieszczone w dwóch budynkach. W domu opata pokazano działa sztuki zdobniczej z XI-XX w. W barokowej cerkwi Michała Archanioła znajduje się wystawa rosyjskiej sztuki XIII-XVII w. Sobór Spasski zwieńczony kopułą, zbudowany w XIV lub XV w., jest jednym z najstarszych w Moskwie. Jego wnętrze zdobiły freski Rublowa, ale zachowały się tylko ich drobne fragmanty.

 

Park Izmajłowo - Park ten, należący do największych w Europie, zajmuje powierzchnię 12 km2. Na jego terenie znajdują się urządzenia sportowe, dziecięce place zabaw, kawiarnie, a także muszla koncertowa, sławny pchli targ, XVII-wieczny sobór i malownicze pozostałości jednego z wiejskich majątków cara.

 

Muzeum Wasniecowa - Wiktor Wasniecow (1848-1926) - grafik, rzeźbiarz, scenograf i architekt - był członkiem artystycznej kolonii założonej w Abramcewie. Niezwykły dom dla siebie i rodziny artysta zaprojektował w latach 90-tych XIX w. i mieszkał w nim aż do śmierci. W pokojach na parterze można obejrzeć unikatowe meble, w większości zaprojektowane przez właściciela domu i jego brata Apolinarego. Piece ozdobione są barwnymi kaflami wykonanymi przez przyjaciół-artystów z Abramcewa. W domu obejrzeć też można obrazy Wasniecowa.

 

Pałac w Ostanikinie o harmonijnej bryle, ze spłaszczoną kopułą i skromną, klasycystyczną fasadą, zbudowano z drewna pod koniec XVIII w. Elewacje zręcznie otynkowano dla uzyskania wrażenia budowli murowanej. Część pałacu została odrestaurowana. W jednym ze skrzydeł można zwiedzić np. Włoski Pawilon, którego wnętrza zdobią znakomite dekoracje iluzjonistyczne. Rzeźbione, drewniane gzymsy udają brąz, złoto albo marmur, Pawilon służy również jako galeria rzeźby, a wśród eksponatów znajduje się rzymska marmurowa głowa Afrodyty z I w. n.e. Najciekawszym pomieszczeniem pałacu jest owalna sala teatralna z bogato dekorowanym i polichromowanym sklepieniem. Latem odbywają się tutaj koncerty muzyki klasycznej.

 

Wszechrosyjskie Centrum Wystawowe - Wystawa Gospodarczych Osiągnięć Związku Radzieckiego, poprzednio jedna z głónych atrakcji turystycznych, przekształciła się we Wszechrosyjskie Centrum Wystawowe. Po rozpadzie Związku Radzieckiego pawilony przejęli prywatni przedsiębiorcy. W ponad 70 z nich działają obecnie salony sprzedaży wyrobów elektronicznych i samochodów. Można tu dziś jeszcze obejrzeć rzeźby, z których słynął dawny teren wystawowy. Główne wejście ma formę łuku triumflanego, zwieńczonego posągiem traktorzysty i kołchoźnicy trzymających snop zboża.

W pobliżu jest też Muzeum Kosmonautyki, gdzie można zobaczyć m.in. Wostok 1 - statek kosmiczny, w którym Gagarin okrążył Ziemię.

 

Źródło: Moskwa - przewodniki Wiedzy i Życia