Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Izrael - Ziemia Święta

« poprzednie

zdjęcie 1/14

następne »

Oficjalna nazwaPaństwo Izrael
Nazwa lokalnaMedinat Yisrael
StolicaTel Awiw
Powierzchnia20 770 km²
Ludność6 700 000 (2003 r.)

Aktualna pogoda

przeważnie słonecznie, 26°C/14°C
wiatr północno-wschodni, 6 km/h.

Położenie
Bliski Wschód, wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego
Sąsiedzi
Liban, Syria, Jordania, Egipt
Skład etniczny
Żydzi 81,8%, Palestyńczycy i inni 18,2%
Wyznania
żydzi 81,5%, muzułmanie 14,4%, chrześcijanie 2,3%, druzowie 1,6%, inni 2,0%
Waluta
1 nowy izraelski szekel (ILS) = 100 agorot
Język
hebrajski
Największe miasta
Jerozolima, Tel Awiw, Hajfa
Ustrój polityczny
republika wielopartyjna z jednoizbowym parlamentem
Święta narodowe
Rocznica proklamowania państwa w 1948 (przypada raz w kwietniu, raz w maju, spowodowane to jest ruchomością kalendarza hebrajskiego w stosunku do naszego)

Opis kraju

 

Izrael wraz z częścią Jordanii i Egiptu tworzy Ziemię Świętą, na której rozwijały się trzy wielkie religie monoteistyczne.

Żyda wzrastającego w Nowym Jorku, chrześcijanina w Lizbonie czy muzułmanina w Dżakarcie, choć ich dzieciństwo wyglądało zupełnie inaczej, łączy to, że każdy z nich zna takie imiona jak Abraham i Mojżesz oraz że słyszał o Jerozolimie i Ziemi Świętej.

Wpływ, jaki to wąskie pasmo ziemi miało na kulturę świata przez około 2000 lat, był niewspółmierny do jego realnych rozmiarów. Tradycja głosi, że w Jerozolimie Salomon zbudował Pierwszą Świątynię, w której umieścił Arkę Przymierza, że tutaj ukrzyżowany i złożony do grobu został Jezus Chrystus, a prorok Mahomet odwiedził ją w czasie swej nocnej podróży.

 

Środowisko geograficzne

Państwo Izrael, powstałe w 1948 r. na terytorium Palestyny, leży na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na jego obszarze można wyróżnić cztery krainy. Na zachodzie znajduje się wąska, żyzna i gęsto zaludniona Równina Nadbrzeżna. Wnętrze kraju zajmują obszary wyżynne, pocięte uskokami i pęknięciami tektonicznymi, ciągnące się od Galilei na północy, poprzez Judeę w środkowej części kraju, po położoną na południu kraju pustynię Nagew. Wschodnie obszary zajmują ułożone południkowo zapadliska tektoniczne, stanowiące północne przedłużenie Wielkich Rowów Afrykańskich. Leży tu Jezioro Tyberiadzkie i Morze Martwe, odwadniane przez rzeki Jordan i Wadi al-Araba.

Najwyższy szczyt kraju to Góra Meron (1208 m), najniższy punkt - Morze Martwe (400 m p.p.m.), najdłuższa rzeka - Jordan (320 km).

 

Klimat

W Izraelu panuje klimat śródziemnomorski, lato jest suche i gorące, zimy - wilgotne, z dużą ilością opadów zwłaszcza na górzystej północy.

 

Ludność

Nowoczesne państwo Izrael ściągnęło swoich obywateli niemal ze wszystkich kontynentów. Są tu więc Żydzi przybyli z terenów od Minnesoty po Murmańsk, od Adelajdy po Addis Abebę. Obok Żydów i Arabów mieszkają tu mniejszości narodowe, takie jak Druzowie, wyznawcy tajemnej nauki łączącej różne wierzenia, i Samarytanie, którzy mówią po arabsku, lecz modlą się po hebrajsku.

Konflikty nie są niczym nowym na tym terenie. Skutkiem tego jest niezwykłe dziedzictwo kulturalne regionu - miasta, które powstały w czasach rzymskich, kościoły bizantyjskie ze wspaniałymi mozaikami i piękne wczesnoarabskie pałace. Archeolodzy bez ustanku poszukują skarbów, jakie ta ziemia może jeszcze ujawnić.

 

Ustrój polityczny

Izrael jest republiką parlamentarną, nie ma konstytucji pisanej. Głową państwa jest prezydent. Władza ustawodawcza należy do Knesetu (parlamentu), wybieranego co 4 lata w wyborach powszechnych. Władzę wykonawczą sprawuje rząd sformowany przez prezydenta z członków partii, które wygrały wybory; na jego czele stoi premier.

 

Żródła: Jerozolima i Ziemia Święta - przewodniki Wiedzy i Życia

pl.wikipedia.org/wii/Izrael

P. Gardner, A. Scott, M. Scott Rohan, A. Shackleton, Geografia Państw Świata, Warszawa 1994.

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message