Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

Przewodnik

Haumat as-Suk

Pozycja submenu
Haumat as-Suk

Stolica i główne miasto administracyjne wyspy leży po jej północnej stronie. Nazwa miasteczka - dzielnica suków - wskazuje na jego długie związki z handlem. Haumat as-Suk oszałamia zapachami kwiatów i przypraw, kolorami ceramiki i barwami dywanów. Pełno tu przypominających antykwariaty sklepików oraz meczetów, należących do różnych obrządków islamu malikickiego, ibadyckiego, hanafickiego. Niezwykle interesujące i malownicze są stare funduki z tonacymi w kwiatach dziedzińcami.

 

Avenue Habib Bourguiba - główna ulica miasta. Na jej północnym odcinku wznoszą się kamienice z przełomu XIX i XX w. w różnych stylach europejskich.

 

W mieście w pobliżu siebie stoją trzy meczety, z których każdy należy do trzech różnych szkół prawnych islamu. Dżama el Ghorba - Meczet Cudzoziemców - należy do szkoły malikickiej, asz-Szajich jest głównym meczetem ibadytów, Dżami at-Turk - hanafitów.

 

Zawija Sidi Ibrahima - Zespół składa się z medresy, mauzoleum Sidi al-Dżammiego i piekarni.

 

Place Hedi Chaker - pełen życia plac w środku miasta, doskonały punkt obserwacyjny.

 

Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej znajduje się przy wjeździe do miasta. Ekspozycja ilustruje różne aspekty życia mieszkańców Dżarby.

 

Burdż al-Kabir - fort (inna nazwa Burdż Ghazi Mustafa) znajdujący się w północnej części miasta. Fundamenty są rzymskie, ale pierwszą fortecę wzniósł król Sycylii w XIII w. Forteca łączyła w sobie funkcje obronne i religijne. Była najważniejszym elementem obronnym wyspy.

 

Pomnik Wieży Czaszek - Pomiędzy portem a fortem Ghazi Mustafy znajduje się mały obelisk. W tym miejscu stała 11-metrowa piramida ze szkieletów i czaszek, którą Dragut wzniósł po rzezi chrześcijan w 1560 r. Piramida przetrwała do 1848 r., dopiero wtedy kości ludzkie zostały pochowane. Dzisiaj to miejsce upamietnia obelisk.

 

Port jet nieduży, warto się tu wybrać o zachodzie słońca, kiedy rybacy wracają z połowu. Łowi się tu tuńczyki, makrele, dorady, krewetki i kałamarnice.

 

Żródło: Tunezja - przewodniki Wiedzy i Życia