Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00

figure Dżarba

Wszystkie przewodniki

Dżarba

Pozycja submenu
Dżarba

Dżarba  - najwieksza wyspa Afryki Północnej, położona 5 km od lądu w zatoce Mała Syrta, słynie z pięknych, piaszczystych plaż, klimatu, który sprawia, że nawet zimą jest tutaj ciepło, malowniczej stolicy Haumat as-Suk, tradycyjnych manzili, meczetów ibadytów i jednej z najstarszych synagog na świecie. Wyspa zajmuje obszar 538 km2 i jest prawie zupełnie płaska.

 

Gdyby nie uporczywa praca ludzi, wyspa byłaby jedynie kawałkiem Sahary. Mieszkańcy Dżarby nauczyli się jednak radzić sobie z kłopotami z wodą i zamienili wyspę w ogród. Do dzisiaj znajduje się tu 2000 cystern oraz 4000 studni i jedynie do strefy turystycznej dostarcza się wodę biegnącym wzdłuż grobli wodociągiem. Turystę witają palmy, w głębi wyspy są gaje oliwne, pomarańczowe i sady. Wśród zieleni widać białe ściany meczetów (jest ich tutaj ponad 250) i manzili - tradycyjnych gospodarstw rolnych, osłoniętych przed ciekawskim wzrokiem wysokim, kolczastym żywopłotem.

 

Obok muzułmanów na wyspie żyje duża społeczność żydowska. Ich pradziadowie osiedlili się tu przed 2000 lam. Symbolem tamtych czasów jest synagoga Al-Hara as-Saghira.

 

Dżarba jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów Tunezji. Nie ma tu zabytków, ale turystów przyciągają wspaniałe plaże i łagodny klimat. Temperatura na wyspie nawet zimą nie spada poniżej 15 stopni. Jest to też doskonała baza wypadowa do wycieczek na pustynię.

 

Al-Ghariba - "Cudzoziemka" - najcenniejsza synagoga na wyspie, znajduje się w miejscowości Al-Rijad - dawnej Al-Hara as-Saghira - najstarszej wiosce wyspy. Synagooga stała się architektonicznym wzorem dla pozostałych synagog Dżarby. Niebieskie wnętrze zdobią bogate tkaniny, rzeźbione w drzewie ornamenty i płytki ceramiczne. Uwagę zwraca piękny pojemnik na Torę oraz srebrne i drewniane lampki hanukowe.

 

Al-Ma'a (El Mai) - wioska znajdująca się w centrum Dżarby. Niegdyś oddzielała wschodnią część wyspy na której mieszkali zwolennicy ibaditów od zachodniej - wahabitów. XVI-wieczny ibadycki meczet Umm at Turkijja (wstęp tylko dla muzułmanów) spełniał kiedyś także funkcę obronną.

 

Półwysep Ras ar-Raml znajduje się na północy Dżarby, niecałe 10 km od Haumat as-Suk. To znakomite miejsce na wycieczkę lub piknik. Atrakcją są stada zimujących tu różowych flamingów. Niedaleko od cypla półwyspu znajduje się Wyspa Flamingów. Wycieczki na wyspę organizowane są z Haumat as-Suk i przez większość hoteli strefy turystycznej. Często połączone są z lunchem i kąpielą.

 

Fort Dżillidż zajmuje nabardziej na północny wschód wysunięty punkt wyspy. W forcie zbudowanym w 1745 r. znajduje się dziś latarnia morska.

 

Adżim - starożytne Tipasa - leży 22 km na południowy wschód od stolicy wyspy. Wioska jest centrum połowu gąbek.

 

Al-Mahbubin - wioska leżąca we wschodniej części wyspy. Otaczają ją zielone pola i ogrody. Warto zwrócić uwagę na meczet, który jest małą kopią Hagii Sophii w Satmbule.

 

Midun (Midoun) jest największym miasteczkiem wschodniej części wyspy. Na odbywającym się w samym centrum medyny w każdy piątek targu można kupić najróżniejsze pamiątki. Latem, w każdy wtorek odbywa się w miasteczku widowisko Fantazja. Można wtedy zobaczyć tradycyjną ceremonię ślubną. Przedstawieniu towarzyszą tańce, pokazy jeździeckie na koniu i wielbłądzie. W centrum znajduje się tradycyjna, podziemna tłocznia oliwy, przykryta białą kopułą.

 

Aghir - Wioska zamieniła się w hotelowy kurort, ale oprócz pamiątek sprzedawanych w sklepikach można kupić tu także zwykłe produkty spożywcze. Z Aghiru warto wybrać się na wycieczkę na przylądek Taguermess, na którym stoi latarnia morska.

 

Kallala (Guellala) - wioska leżąca na południu Dżarby. Od starożytności znajduje się tu główne centrum garncarskie wyspy. Główna uliczka przypomina galerię lub salę muzealną, zgromadzono tu wyroby ceramiczne.

 

Plaże Dżarby

Najpiękniejsze plaże na Dżarbie ciągną się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża, od Ras ar-Raml po Ras Taquermes. Wzdłuż nich powstała strefa hotelowa, tak że swobodny dostęp do nich jest niemal niemożliwy, Również na wschodnim wybrzeżu, w okolicach Aghiru są atrakcyjne plaże. Jedyne dzikie plaże znajdują się w okolicach Ras ar-Raml.

 

Ras ar-Raml - Odludna plaża położona jest na krańcu cypla. Dotrzeć można do niej jedynie samochodem po nieutwardzonych ścieżkach i najlepiej z przewodnikiem, aby nie zgubić drogi.

 

Bravo Club - Każdy hotel ma swój odcinek plaży z parasolami, leżakami i innymi atrakcjami przeznaczonymi dla swoich gości.

 

Sklepy na plaży - Na plaży w strefie turystycznej można spotkać sprzedawców oferujacych napoje, lody i owoce. Można też kupić sprzęt do zabaw w wodzie i pamiątki.

 

Sport - Jazda na "bananie", żeglarstwo i wiele innych rozrywek dostępnych jest na plażach w strefie turystycznej.

 

Wycieczki po plaży - Do największych atrakcji należą przejażdżki po plaży na wielbłądzie. Na niektórych odcinkach plaży można też jeździć konno.

 

Żródło: Tunezja - przewodniki Wiedzy i Życia

Haumat as-Suk