Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Dania - kraj baśni Andersena

« poprzednie

zdjęcie 1/9

następne »

Oficjalna nazwaKrólestwo Danii
Nazwa lokalnaKongeriget Danmark
StolicaKopenhaga
Powierzchnia43 094 km2
Ludność5 360 000

Aktualna pogoda

deszcz przelotny, 5°C/3°C
wiatr północno-wschodni, 31 km/h.

Położenie
Europa Północna, nad Bałtykiem i Morzem Północnym, na półwyspie na północ od Niemiec
Sąsiedzi
Niemcy 68 km
Skład etniczny
Duńczycy, Eskimosi, mieszkańcy Wysp Owczych, Niemcy
Wyznania
luteranie 91%, inne wyznania protestanckie i katolicy 2%, inne wyznania 7%
Waluta
1 korona duńska (DKK) = 100 oere
Język
duński
Największe miasta
Århus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Randers
Ustrój polityczny
monarchia konstytucyjna
Święta narodowe
Urodziny Królowej, 16 kwietnia (1940)

Opis kraju

Dania

 

Położona na północ od Niemiec Dania należy wprawdzie do Skandynawii, ale z powodu całkowicie odrębnego charakteru można ją porównać do idyllicznej wyspy. Łagodne wzgórza, majestatyczne, bukowe lasy i wybrzeże z rozległymi piaszczystymi plażami nadają temu krajowi, składającemu się z setek wysp i wysepek oraz jednego półwyspu, niepowtarzalne, subtelne piękno. Dania chlubi się wielowiekową monarchią i najstarszą flagą państwową na świecie. Duńczycy bardzo są z tego dumni, uważają siebie za jeden z najlepiej prosperujących i najbardziej egalitarnych narodów świata.

 

Dania zajmuje obszar ponad 43 000 km2. W jej skład wchodzą: Półwysep Jutlandzki, szeroki pas lądu graniczący z Niemcami i ciągnący się ku północy (jedyna granica lądowa) oraz ponad czterysta wysp w zachodniej części Bałtyku, z czego niemal sto jest zamieszkanych. Największa jest Zelandia (Sjælland), na której wschodnim wybrzeżu leży Kopenhaga (København)

 

Dania ma tylko jedno duże miasto – Kopenhagę, gdzie żyje ponad 1,5 miliona ludzi, czyli blisko jedna trzecia całej populacji. Kolejne trzy pod względem wielkości miasta - Ǻrhus na wybrzeżu Jutlandii, Odense na Fionii i Aalborg na północy Jutlandii – zamieszkuje w sumie nie więcej niż pół miliona mieszkańców. Dania, leżąca na podobnej szerokości geograficznej, co Szkocja i południowa Alaska, ma nasłonecznienie od 17 godzin w lecie do 7 godzin w środku zimy. Podobnie jak ukształtowanie terenu, również klimat jest łagodny i raczej nie występują tu temperatury ekstremalne. Powyższe uogólnienia nie dotyczą jednak dwóch autonomicznych regionów: Grenlandii i Wysp Owczych.

 

Tereny w głębi półwyspu i na wyspach ukształtowane są podobnie: łagodnie pofalowane, porośnięte bujną zielenią i żyzne. Jeden z najwyższych punktów (Møllehøj) w środkowej Jutlandii ma zaledwie 171 m n.p.m., najwyższy wodospad liczy tylko 18 m. Nie ma tu wielkich rzek. Wprawdzie nie występują warunki ekstremalne, ale też niewiele jest w Danii obszarów naprawdę płaskich. Cofające się lodowce pozostawiły po sobie liczne pofałdowania i łagodne wzgórza.

 

W XX w., w związku z koniecznością ulepszeń komunikacyjnych między Danią a Szwecją, zrealizowano dwa śmiałe projekty, będące wielkimi osiągnięciami myśli inżynierskiej. W 1998 r. został otwarty most Storebælts, łączący Fionię z Zelandią, który jest najdłuższym morskim mostem świata. W 2000 r. Kopenhagę z południem Szwecji połączył most Øresund. Było to również wydarzenie na skalę światową.

 

Zachodnia Jutlandia (nad Morzem Północnym) posiada najbardziej dziki i surowy kawałek wybrzeża: 300 km plaż oraz pofalowanych wiatrem, piaszczystych wydm porośniętych trawą. Wschodnie wybrzeże, poszarpane przez liczne zatoki i fiordy, to krajobraz bardziej skandynawski. W środkowej, podmokłej części półwyspu jest dużo jezior. Tylko na wyspach, takich jak Lolland i Falster oraz w południowej części półwyspu znajdują się duże, otwarte, płaskie przestrzenie, na których stoją liczne elektrownie wiatrowe.

 

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message