Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Grecja wycieczki

« poprzednie

zdjęcie 1/15

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Grecka
Nazwa lokalnaEllenikí Dimokratía
StolicaAteny
Powierzchnia131 940 km2
Ludność10 700 000
Położenie
Europa Południowa, nad Morzem Egejskim, Jońskim i Śródziemnym, pomiędzy Albanią i Turcją
Sąsiedzi
Albania 282 km; Bułgaria 494 km; Macedonia 228 km; Turcja 206 km
Skład etniczny
Grecy 98%, inni 2%
Wyznania
prawosławni 98%, muzułmanie 1,3%, inni 0,7%
Waluta
1 euro (€) = 100 centów
Język
grecki
Największe miasta
Saloniki, Pireus, Patras, Larisa, Iraklion
Ustrój polityczny
republika parlamentarna
Święta narodowe
Dzień Niepodległości, 25 marca (1821) - proklamacja wojny o niepodłegłość

Opis kraju

Grecja

 

Grecja zajmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego oraz ponad 2000 wysp rozrzuconych na Morzu Jońskim i na Morzu Egejskim, aż po wybrzeże Turcji. Grecja graniczy z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją. Na terenie kontynentalnej Grecji żyje większość z ponad 10-milionowej ludności tego kraju, z czego jedna trzecia zamieszkuje stolicę, Ateny.

 

Grecja to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów Europy, ale mimo to wciąż słabo znany. Nowoczesne państwo greckie narodziło się dopiero w 1830 r. i ma niewiele wspólnego z podręcznikowym wizerunkiem starożytnej Hellady. Leżąc na styku Wschodu i Zachodu, łączy kultury śródziemnomorską, bałkańską i bliskowschodnią.

 

Geografia

Jak na kraj stosunkowo niewielki, zajmujący 132 tysiące kilometrów kwadratowych, Grecja ma krajobraz bardzo zróżnicowany. Niemal trzy czwarte jej powierzchni to góry, oddzielające niewielkie obszary nizinne. Tereny rolnicze to na północnym wschodzie plantacje tytoniu, a na południu – uprawy winorośli i innych owoców oraz warzyw. Jedna trzecia ludności kraju mieszka w stolicy, Atenach, będącej ośrodkiem życia kulturalnego, finansowego i politycznego, gdzie stare styka się i przenika z nowym.

 

Kultura

Przez stulecia dominacji Wenecjan i imperium osmańskiego grecki Kościół ortodoksyjny (prawosławny) pielęgnował poprzez liturgię i katechizację język grecki, dzięki czemu Grecy zachowali narodową tożsamość. Dzisiaj nadal Kościół jest potężną siłą, mimo świeckich reform przeprowadzonych w latach 1981-1985 przez wybrany po raz pierwszy w demokratycznych wyborach rząd partii PASOK (Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny). 

 

Subtelny i piękny język grecki, kolejny wyróżnik narodowej tożsamości, jest od dawna przedmiotem konfliktu pomiędzy zwolennikami katharevousa - sztucznego języka pisanego, pospiesznie opracowanego w okresie odzyskiwania niepodległości, a powoli ewoluującej dimotiki - mowy potocznej, odznaczającej się uproszczoną gramatyką i słownictwem zawierającym liczne zapożyczenia z innych języków.

 

Gospodarka

W porównaniu do swych bałkańskich sąsiadów Grecja jest krajem bogatym i stabilnym. Ale biorąc pod uwagę zachodnie wskaźniki ekonomiczne, plasuje się na dole tabeli krajów Unii Europejskiej. Utrzymujący się deficyt w handlu zagranicznym jest zwiększany dodatkowo przez import towarów luksusowych, będący objawem zjawiska zwanego xenomania, czyli przekonania o wyższości wszystkiego, co pochodzi z zagranicy. W tej grupie dóbr przeważają samochody, jako że Grecja, podobnie jak kilka innych mniejszych krajów Europy, nie ma własnego przemysłu motoryzacyjnego.

 

Turystyka zaliczana jest do najpoważniejszych źródeł euro, rekompensując załamanie światowego handlu morskiego i fakt, że śródziemnomorska produkcja rolna stanowi konkurencję na rynku Unii. Tradycyjnie liberalne przepisy imigracyjne obowiązujące w Grecji oraz przodująca pozycja na Bałkanach sprawiły, że kraj ten przez wiele lat był magnesem dla Arabów, Afrykanów, Kurdów, Polaków i Albańczyków.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message