Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
 • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
 • money
 • rzetelna firma
 • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
 • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
  Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
 • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
  Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja
O kraju

Czechy

 

Republika Czeska jest jednym z mniejszych krajów europejskich. Zachodnia część kraju, nazywana Bohemią, otoczona jest górami. W jej centralnej części, nad Wełtawą, leży Praga – największe miasto i stolica Republiki Czeskiej. Na wschód od Wyżyny Czesko-Morawskiej leżą Morawy i niewielki fragment Śląska. Znajdująca się tutaj Brama Morawska odegrała ogromną rolę w rozwoju tej krainy, gdyż właśnie tędy w dawnych czasach wiodły ważne szlaki handlowe.

 

Bogactwo naturalne

Przyroda w Czeskiej Republice, piękne lasy i ciekawie ukształtowane rejony górskie kuszą swoją urodą. Można tu odnaleźć nienaruszone, dzikie miejsca, które zachęcają turystów niepowtarzalnymi krajobrazami i widokami. Zwierzęta, które wciąż  tu żyją - wilk, ryś, dziki kot, drop wielki i cietrzew - w innych krajach można zobaczyć jedynie w ogrodach zoologicznych.

 

Mimo, że Czechy nie mają dostępu do morza, kraj ten obfituje w wodę - na odwiedzających czeka tu prawie 500 naturalnych jezior. Wysoko położone górskie tereny stanowią obszary zasilania wielu rzek, które tutaj mają swoje źródła. Tu swój bieg rozpoczyna Łaba, jedna z ważniejszych rzek Europy. Jej największym dopływem jest rozdzielająca południkowo prawie całe Czechy Wełtawa. Charakterystyczną cechą czeskiego krajobrazu są stawy rybne, z których największe znajdują się na południu kraju.

 

Tradycje ludowe

Wizyta na czeskiej i morawskiej wsi może być doskonałą lekcją lokalnego folkloru. Można tu podziwiać nie tylko wiejską zabudowę, ludowe stroje i sztukę rękodzielniczą, ale przede wszystkim poznać tradycyjny styl życia i zwyczaje. Na czeskiej prowincji można  natknąć się na muzea etnograficzne, w których prezentowane są wyroby artystyczne i przedmioty użytkowe z zamierzchłych czasów. Ciekawe przykłady wiejskiej architektury barokowej znajdują się w Holasovicach. W malowniczej scenerii stawów rybnych znajdują się tam dwa atrakcyjne pod względem turystycznym majątki wiejskie. W Rožnovie pod Radhostěm znajduje się ponad sto zabytkowych obiektów z regionu valasskiego, znanego z kultywowania tradycji przodków. Najwięcej festynów i festiwali ludowych odbywa się w Strážnicach. Podczas jarmarków, pikników i dożynek można posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej, kupić wyroby miejscowego rękodzieła i spróbować smacznych potraw czeskiej kuchni.

 

Interesujące miejsca

Położenie w sercu Europy, na skrzyżowaniu różnych kultur sprawia, że Czechy mogą się poszczycić licznymi zabytkami kulturalnymi i historycznymi przyciągającymi uwagę turystów z całego świata. Turystyka w Czechach ma odległe tradycje związane z występowaniem tu wód termalnych. Już w ubiegłych stuleciach do miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Karlowe Wary czy Mariánské Lázně, zjeżdżali zamożni kuracjusze z całej Europy. Obecnie turyści najchętniej odwiedzają Pragę, powszechnie uważaną za jedną z najpiękniejszych stolic świata. Historyczne centrum Pragi oraz wiele innych miast i zabytków zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 

W Czechach podziwiać można wspaniałe krajobrazy, gdyż większą część kraju stanowią wyżyny i niewysokie góry, pośród których przepływają wartkie potoki i rzeki. Działalność wulkaniczna w przeszłości geologicznej doprowadziła do powstania tu złóż unikalnych wód mineralnych, które rozsławiły w świecie takie miejscowości jak Karlowe Wary. Najwyższym szczytem kraju jest położona w Karkonoszach Śnieżka (1602 m n.p.m.).

 

Tutejsze góry zachęcają do wędrówek. W Karkonoszach, Górach Izerskich, masywie Wysokiego Jesionika, Beskidach i Szumawie jest wiele możliwości aktywnego wypoczynku, zarówno latem jak i zimą. Wśród masywów górskich, zbudowanych ze skał wapiennych, ukrytych jest mnóstwo grot i jaskiń. Często są one dostępne jedynie dla śmiałków wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, choć w niektórych jaskiniach  przygotowane są trasy dla wszystkich zwiedzających. W tym podziemnym świecie można zobaczyć naturalne komnaty ze wspaniałą szatę naciekową, głębokie rozpadliny, podziemne jeziora i rzeki.

Szczegółowe informacje

Masz zapytanie

zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie.

 • Oficjalna nazwa Republika Czeska
 • Nazwa lokalna Česká republika
 • Stolica Praga
 • Powierzchnia 78 864 km2
 • Ludność 10 300 000
 • Położenie Europa Środkowa
 • Sąsiedzi Austria 362 km; Niemcy 646 km; Polska 658 km; Słowacja 215 km
 • Skład etniczny Czesi 94,4%, Słowacy 3%, inni 2,6%
 • Wyznania ateiści 39,8%, katolicy 39,2%, protestanci 4,6%, prawosławni 3%, inni 13,4%
 • Waluta 1 korona czeska (CZK) = 100 halerzy
 • Język czeski, słowacki
 • Największe miasta Brno, Ostrava, Pilzno, Czeskie Budziejowice, Liberec, Ołomuniec, Hradec Kralove, Pardubice
 • Ustrój polityczny demokracja parlamentarna
 • Święta narodowe Dzień Zwycięstwa, 8 maja; Utworzenie Republiki, 28 października

Masz zapytanie

zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie.