Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Czechy na narty i wycieczki

« poprzednie

zdjęcie 1/15

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Czeska
Nazwa lokalnaČeská republika
StolicaPraga
Powierzchnia78 864 km2
Ludność10 300 000
Położenie
Europa Środkowa
Sąsiedzi
Austria 362 km; Niemcy 646 km; Polska 658 km; Słowacja 215 km
Skład etniczny
Czesi 94,4%, Słowacy 3%, inni 2,6%
Wyznania
ateiści 39,8%, katolicy 39,2%, protestanci 4,6%, prawosławni 3%, inni 13,4%
Waluta
1 korona czeska (CZK) = 100 halerzy
Język
czeski, słowacki
Największe miasta
Brno, Ostrava, Pilzno, Czeskie Budziejowice, Liberec, Ołomuniec, Hradec Kralove, Pardubice
Ustrój polityczny
demokracja parlamentarna
Święta narodowe
Dzień Zwycięstwa, 8 maja; Utworzenie Republiki, 28 października

Opis kraju

Czechy

 

Republika Czeska jest jednym z mniejszych krajów europejskich. Zachodnia część kraju, nazywana Bohemią, otoczona jest górami. W jej centralnej części, nad Wełtawą, leży Praga – największe miasto i stolica Republiki Czeskiej. Na wschód od Wyżyny Czesko-Morawskiej leżą Morawy i niewielki fragment Śląska. Znajdująca się tutaj Brama Morawska odegrała ogromną rolę w rozwoju tej krainy, gdyż właśnie tędy w dawnych czasach wiodły ważne szlaki handlowe.

 

Bogactwo naturalne

Przyroda w Czeskiej Republice, piękne lasy i ciekawie ukształtowane rejony górskie kuszą swoją urodą. Można tu odnaleźć nienaruszone, dzikie miejsca, które zachęcają turystów niepowtarzalnymi krajobrazami i widokami. Zwierzęta, które wciąż  tu żyją - wilk, ryś, dziki kot, drop wielki i cietrzew - w innych krajach można zobaczyć jedynie w ogrodach zoologicznych.

 

Mimo, że Czechy nie mają dostępu do morza, kraj ten obfituje w wodę - na odwiedzających czeka tu prawie 500 naturalnych jezior. Wysoko położone górskie tereny stanowią obszary zasilania wielu rzek, które tutaj mają swoje źródła. Tu swój bieg rozpoczyna Łaba, jedna z ważniejszych rzek Europy. Jej największym dopływem jest rozdzielająca południkowo prawie całe Czechy Wełtawa. Charakterystyczną cechą czeskiego krajobrazu są stawy rybne, z których największe znajdują się na południu kraju.

 

Tradycje ludowe

Wizyta na czeskiej i morawskiej wsi może być doskonałą lekcją lokalnego folkloru. Można tu podziwiać nie tylko wiejską zabudowę, ludowe stroje i sztukę rękodzielniczą, ale przede wszystkim poznać tradycyjny styl życia i zwyczaje. Na czeskiej prowincji można  natknąć się na muzea etnograficzne, w których prezentowane są wyroby artystyczne i przedmioty użytkowe z zamierzchłych czasów. Ciekawe przykłady wiejskiej architektury barokowej znajdują się w Holasovicach. W malowniczej scenerii stawów rybnych znajdują się tam dwa atrakcyjne pod względem turystycznym majątki wiejskie. W Rožnovie pod Radhostěm znajduje się ponad sto zabytkowych obiektów z regionu valasskiego, znanego z kultywowania tradycji przodków. Najwięcej festynów i festiwali ludowych odbywa się w Strážnicach. Podczas jarmarków, pikników i dożynek można posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej, kupić wyroby miejscowego rękodzieła i spróbować smacznych potraw czeskiej kuchni.

 

Interesujące miejsca

Położenie w sercu Europy, na skrzyżowaniu różnych kultur sprawia, że Czechy mogą się poszczycić licznymi zabytkami kulturalnymi i historycznymi przyciągającymi uwagę turystów z całego świata. Turystyka w Czechach ma odległe tradycje związane z występowaniem tu wód termalnych. Już w ubiegłych stuleciach do miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Karlowe Wary czy Mariánské Lázně, zjeżdżali zamożni kuracjusze z całej Europy. Obecnie turyści najchętniej odwiedzają Pragę, powszechnie uważaną za jedną z najpiękniejszych stolic świata. Historyczne centrum Pragi oraz wiele innych miast i zabytków zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 

W Czechach podziwiać można wspaniałe krajobrazy, gdyż większą część kraju stanowią wyżyny i niewysokie góry, pośród których przepływają wartkie potoki i rzeki. Działalność wulkaniczna w przeszłości geologicznej doprowadziła do powstania tu złóż unikalnych wód mineralnych, które rozsławiły w świecie takie miejscowości jak Karlowe Wary. Najwyższym szczytem kraju jest położona w Karkonoszach Śnieżka (1602 m n.p.m.).

 

Tutejsze góry zachęcają do wędrówek. W Karkonoszach, Górach Izerskich, masywie Wysokiego Jesionika, Beskidach i Szumawie jest wiele możliwości aktywnego wypoczynku, zarówno latem jak i zimą. Wśród masywów górskich, zbudowanych ze skał wapiennych, ukrytych jest mnóstwo grot i jaskiń. Często są one dostępne jedynie dla śmiałków wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, choć w niektórych jaskiniach  przygotowane są trasy dla wszystkich zwiedzających. W tym podziemnym świecie można zobaczyć naturalne komnaty ze wspaniałą szatę naciekową, głębokie rozpadliny, podziemne jeziora i rzeki.

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message