Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Portugalia

« poprzednie

zdjęcie 1/11

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Portugalska
Nazwa lokalnaRepública Portuguěsa
StolicaLizbona
Powierzchnia92 391 km2
Ludność10 000 000
Położenie
Europa Południowo-Zachodnia, na wybrzeżu Atlantyku, na zachód od Hiszpanii
Sąsiedzi
Hiszpania 1214 km
Skład etniczny
Portugalczycy
Wyznania
katolicy 94%, protestanci
Waluta
1 euro (€) = 100 centów
Język
portugalski
Największe miasta
Porto, Aveiro, Setúbal, Coimbra, Braga i Faro
Ustrój polityczny
demokracja parlamentarna
Święta narodowe
Święto Portugalii - 10 czerwca (1580)

Opis kraju

PORTUGALIA

 

Portugalia, położona na południowo-zachodnim krańcu Europy, zajmuje w przybliżeniu jedną szóstą obszaru Półwyspu Iberyjskiego i liczy około 10 milionów mieszkańców. Granica, długości około 1300 km, od północy i wschodu oddziela Portugalię od jej jedynego sąsiada – Hiszpanii. Portugalię, której linia brzegowa mierzy 830 km, oblewają od zachodu i południa wody Oceanu Atlantyckiego. Do Portugalii należą położone na oceanie Azory i Madera z przyległymi wyspami.

 

Większość odwiedzających Portugalię udaje się do Algarve, gdzie są piaszczyste zatoczki, malownicze wioski rybackie i wypielęgnowane pola golfowe. Poza kurortami południowego wybrzeża leży najrzadziej odwiedzany skrawek zachodniej Europy – kraina o dzikim krajobrazie i odmiennych tradycjach, z zabytkowymi miastami i wiejskimi zakątkami.

 

Mimo, iż położenie geograficzne przeczy trwałości portugalskiego państwa narodowego, to jednak ów zachodni kraniec Półwyspu Iberyjskiego od prawie 800 lat istnieje w obrębie niemal niezmienionych granic. 10 milionów mieszkańców Portugalii posługuje się własnym językiem, może poszczycić się własnymi tradycjami kulturowymi oraz wielowiekową historią niezależnego bytu państwowego, którą charakteryzowała głęboka nieufność wobec sąsiedniej Hiszpanii.

 

Jak na tak mały kraj, poszczególne regiony Portugalii są bardzo zróżnicowane. Położone na północy wiejskie krainy Minho i Traz os Montes uchodzą za najbardziej tradycyjne, by nie powiedzieć – zacofane. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wielu mieszkańców tych zaniedbanych gospodarczo regionów było zmuszonych do emigracji zarobkowej. Zupełnie odmienne jest południe kraju. Algarve, o pięknych, piaszczystych plażach i wspaniałym, ciepłym klimacie śródziemnomorskim przez cały rok jest turystyczną mekką dla przybyszów z północnej Europy.

 

Dwie wielkie rzeki – Tag i Duero, które mają źródła w Hiszpanii, płyną w kierunku zachodnim przez Portugalię i wpadają do Oceanu Atlantyckiego. Z winnic położonych tarasowo na stromych zboczach dzikiej doliny górnego biegu Duero pochodzi najsłynniejszy na świecie produkt Portugalii – wino porto. Tag, natomiast, płynie powolnym, szerokim nurtem, rozlewając niekiedy swe wody na płaskiej, żyznej równinie Ribatejo, gdzie wypasają się piękne konie i byki przeznaczone do walk na arenie.

 

W estuariach Tagu i Duero leżą dwa główne miasta Portugalii: Lizbona i Porto. Stolica kraju, Lizbona, to kosmopolityczna metropolia o bogatym życiu kulturalnym, z wieloma muzeami narodowymi i galeriami sztuki. Porto, zwłaszcza pod względem handlowym i przemysłowym, skutecznie rywalizuje z Lizboną. Inne miejscowości są jednak znacznie mniejsze, zarówno pod względem zajmowanego obszaru, jak i liczby mieszkańców. Są to osady rybackie na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, malutkie średniowieczne wioski na rozległej, spalonej słońcem równinie Alentejo i odludne górskie wioski w regionie Beira.

 

Z dala od wybrzeży Portugalii, na Oceanie Atlantyckim, leżą dwa archipelagi, które mają status regionów autonomicznych: ciepła Madera z niezwykle bujną roślinnością u wybrzeży Maroka oraz dziewięć zielonych wulkanicznych wysepek z dużą ilością opadów, tworzących Azory, położonych w jednej trzeciej drogi przez Atlantyk między Lizboną a Nowym Jorkiem.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message