Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Maroko

« poprzednie

zdjęcie 1/15

następne »

Oficjalna nazwaKrólestwo Maroka
Nazwa lokalnaAl-Mamlakah al-Maghribiyyah
StolicaRabat
Powierzchnia710 850 km2
Ludność30 122 000
Położenie
Afryka Północna, wybrzeże Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego, pomiedzy Algierią i Saharą Zachodnią
Sąsiedzi
Algeria 1559 km; Sahara Zachodnia 443 km; Hiszpania (Ceuta) 6,3 km; Hiszpania (Melilla) 9,6 km
Skład etniczny
Arabowie i Berberowie 99,1%, inni 0,7%, Żydzi 0,2%
Wyznania
muzułmanie 98,7%, chrześcijanie 1,1%, Żydzi 0,2%
Waluta
1 dirham marokański (MAD) = 100 centymów
Język
arabski, dialekty berberyjskie, językiem używanym w interesach, przez rząd i w dyplomacji jest francuski
Największe miasta
Casablanca, Marrakesz, Fez, Oudahda
Ustrój polityczny
monarchia konstytucyjna
Święta narodowe
Dzień Korony, 30 lipca (1999) - rocznica wstąpienia na tron króla Mohameda VI

Opis kraju

Maroko

 

Maroko jest najstarszym królestwem w świecie muzułmańskim. Historia jest tu wszędzie obecna: w oszałamiającej architekturze stolic kolejnych dynastii, pustynnych kasbach i w starożytnych grobowcach rozrzuconych na wzgórzach.

 

Ten najbardziej na zachód wysunięty przyczółek religii muzułmańskiej, zwany też bramą wjazdową do Afryki, dzieli od Hiszpanii tylko 14 km wód Cieśniny Gibraltarskiej. Pomimo bliskości Europy, Maroko nadal jest dla ludzi Zachodu krajem tajemniczym, egzotycznym królestwem, budzącym zaciekawienie i poruszającym wyobraźnię.

Na legendarnych sukach Fezu i Marrakeszu, przepełnionych kolorowymi dywanami i przyprawami, można chłonąć widoki i zapachy Arabii. Również tutaj ocieramy się o tradycje Afryki, tańce plemienne, karawany wielbłądów na Saharze – odwieczne echa tego wielkiego kontynentu.

 

Kraj nie jest tak dziki, jak za czasów berberyjskich piratów i saharyjskich szejków. Tanger jest dziś szybko rozwijającym się portem; realizowany jest program przystosowawczy, by mógł wkrótce stać się strefą wolnego handlu. Casablanca to nowoczesne centrum biznesu z drapaczami chmur i autostradami. Wielbłądy zostały zastąpione przez mercedesy i motocykle. Mówi się nawet o połączeniu w przyszłości Maroka z kontynentem europejskim mostem lub tunelem. Pomimo zmian cywilizacyjnych, Maroko jest nadal krajem pełnym niespodzianek, a subtelna mieszanka starodawnego mistycyzmu z nowoczesnym kapitalizmem i arabskiego konserwatyzmu z afrykańską radością życia przyciąga turystów z całego świata.

 

GEOGRAFIA MAROKA

Maghreb Al-Aksa – ziemia położona najdalej na zachód, znajduje się na styku dwóch kontynentów – Europy i Afryki. Na północy wybrzeże dzieli od Hiszpanii odległość 14 kilometrów, na południu granice kraju znikają w piaskach Sahary.

 

Maroko jest dużym krajem o powierzchni 710 850 km² (wraz z Saharą Zachodnią). 15% terytorium leży na wysokości powyżej 2000 m, co sprawia, iż Maroko jest jednym z najbardziej górzystych państw w Afryce. Cechą charakterystyczną kraju jest różnorodne ukształtowanie powierzchni. W Maroku występują dwa typy wybrzeża morskiego – klifowe wybrzeże Morza Śródziemnego ciągnące się przez 530 km oraz piaszczyste wybrzeże Atlantyku o długości 2800 km. Obecna stolica, Rabat, stała się centrum administracji dopiero w 1912 r. Jak wiele krajów Afryki, Maroko przeżyło eksplozję demograficzną w XX w. – liczba ludności wzrosła z 6 mln w 1945 r. do ponad 30 mln obecnie; 75% mieszkańców nie ma 25 lat.

 

Północne Maroko ze swym skalistym brzegiem przypomina europejskie wybrzeża Morza Śródziemnego. Dalej na południe znajdują się trzy pasma górskie ciągnące się z zachodu na wschód: Atlas Średni zamieszkany przez plemiona Berberów, Atlas Wysoki o długości 700 km i 400 szczytach powyżej 3000 m oraz Antyatlas graniczący z Saharą.

 

strona: 1 | 2 | 3

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message