Zaplanuj udane wakacje Dołącz do 181 000 zadowolonych Klientów,
którzy podróżowali z nami od 2004

Certyfikaty
  • Jesteśmy Członkiem Polskiego Związku Touroperatorów
  • money
  • rzetelna firma
  • firma wiarygodna finansowo
Infolinia i rezerwacja
  • 22 517 16 00 Dla abonentów spoza TP SA oraz z sieci kom.
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
  • 801 407 406 Dla abonentów TP SA - 49 gr/min
    Pn - Pt 8:30 - 23:00. Weekendy: 10:00 - 20:00
Tunezja

figure Barcelona

Wszystkie przewodniki

Barcelona

Pozycja submenu
Barcelona

Barcelona, jeden z najruchliwszych portów Morza Śródziemnego, jest czymś więcej niż stolicą Katalonii. Nie tylko konkuruje z Madrytem w zakresie handlu, sportu i kultury, ale chce być postrzegana jako jedno z najbardziej prężnych miast europejskich. Sukces Igrzysk Olimpijskich, zorganizowanych w Parku Montjuïc w 1992 r., potwierdził te dążenia. Mimo, że na Starym Mieście (Ciutat Vella) wiele jest szacownych zabytków, nie one przyniosły sławę Barcelonie, lecz secesyjne budowle wzniesione niespełna sto lat temu przy ulicach dzielnicy Eixample.

 

Ze względu na nadmorskie położenie i bliskość granicy z Francją, Barcelona, zawsze otwarta na obce wpływy, dzisiaj również pozostaje najdynamiczniejszym ośrodkiem twórczym: jej bary, sklepy i parki mówią więcej o śmiałym współczesnym wzornictwie niż o tradycji.

 

Stare Miasto – przecięte najsłynniejszą arterią Barcelony, Ramblas, jest jedną z najrozleglejszych i najbardziej harmonijnych średniowiecznych starówek w Europie. W Barri Gôtic (Dzielnicy Gotyckiej) znajduje się katedra i dawny pałac królewski. Przyległa La Ribera pełna jest XIV-wiecznych bogatych kamienic. W jednej z nich mieści się Muzeum Picassa. Obszar ten graniczy z Parkiem Cytadeli (Parc de la Ciutadella), gdzie urządzono Muzeum Sztuki Nowoczesnej i ogród zoologiczny. Nabrzeże to kilka kilometrów zadbanych plaż i promenad, ciągnących się od Wioski Olimpijskiej do Starego Portu z zabytkowymi stoczniami i modną przystanią jachtową

 

Las Ramblas – najsłynniejsza ulica w Barcelonie, gdzie życie tętni przez całą dobę, a szczególnie gwarno jest wieczorami i w czasie weekendów. Ocieniony platanami deptak pośrodku tej alei zapełniają sprzedawcy gazet, ptaków w klatkach i kwiatów, wróżbici z kartami tarota, muzycy i mimowie.

 

Eixample – Uważa się, że spośród wszystkich miast europejskich, właśnie Barcelona jest najbogatsza w budowle secesyjne. W Katalonii ten styl określano terminem modernisme. Miejscem ich szczególnej koncentracji jest obszar na północ od barcelońskiej starówki. W 1859 r. inżynier i polityk Ildefons Cerdŕ i Sunyer wykonał urbanistyczny projekt rozwoju terenów zwanych Eixample (rozszerzenie). Dzielnica ma nadzwyczaj regularną sieć ulic. Ograniczają one kwadratowe kwartały (133x133 m) o ściętych narożnikach, dzięki którym na skrzyżowaniach ulic utworzyły się niewielkie ośmioboczne placyki.

 

Sagrada Família – najbardziej niekonwencjonalny z europejskich kościołów, Temple Expiatori de la Sagrada Familia, jest symbolem miasta. Inspirowany naturą i nasycony symbolicznymi treściami jest największym dziełem Gaudíego

 

Wzgórze Montjuďc – (213 m) w południowej części miasta, górujące nad portem to największe tereny rekreacyjne Barcelony. Usytuowane tu muzea, galerie sztuki, wesołe miasteczko i nocne kluby, przyciągają codziennie rzesze gości.

 

 

Zakupy w Barcelonie

 

W Barcelonie kupić można wszystko, co najlepsze w katalońskim, hiszpańskim, a nawet światowym wzornictwie. Poczas wakacji turyści odwiedzają renomowane domy mody, stylowo urządzone sklepy spożywcze i zielarskie apteki , w którch często można znaleźć piękne secesyjne witraże.

 

 

Rozrywki w Barcelonie

 

Barcelona należy do niewielu miast na świecie, gdzie mieszkańcy niezwykle żywo interesują się sztuką. Oszałamiający Palau de la Música Catalana ma spontaniczną i krytyczną publiczność, mogącą regularnie podziwiać największych śpiewaków operowych świata, na czele z barcelończykami Montserrat Caballé i José Carrerasem. Dynamicznie rozwija się działalność wielu teatrów i grup baletowych, występujących przez cały rok zarówno w zamkniętych salach, jak i pod gołym niebem.

 

Zwolennicy muzyki nowoczesnej znajdą wiele miejsc, by na żywo posłuchać rocka lub jazzu, mogą też wybrać się do klubów salsa czy podziwiać ulicznych grajków z Ramblas i z placów Barri Gňtic. Kwitnącą tradycję starej Barcelony podtrzymują znakomite musicale.

 

 

Źródło: Barcelona i Katalonia - Przewodniki Wiedzy i Życia

Źródło fotografii: Turespaña