Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Kuchnia w Rosji

Kuchnia w Rosji

Co jeść?

Różnorodność klimatów i kultur w Rosji zaowocowała niezwykłym zróżnicowaniem kuchni, na którą wpływ mieli również Arabowie i Europejczycy. Tradycyjnie każdy region ma własne potrawy, ale niektóre regionalne specjalności, np. gruziński szaszłyk, zyskały popularność w całej Rosji. Podstawowymi składnikami rosyjskiego jadłospisu są: ziemniaki, kapusta, buraki, cebula, kiszone ogórki, kasza, śmietana, twaróg i zielenina, np. koperek.

 

Zakuski (zakąski) - różne przystawki podawane przed obiadem lub kolacją. Ich intensywny pikantny lub słony smak pobudza apetyt. Typowymi przystawkami są również kawior, wędzona kiełbasa i ser.

 

Chaczapuri - pieczywo nadziewane serem, mające różne kształty i wielkości.

 

Rossolnik - Jest wiele odmian tej klasycznej zupy ogórkowej, gotowanej na mięsie kurczaka, rybie lub cynaderkach.

 

Solanka - zupa o ostrym smaku przyrządzana z mięsa lub ryby.

 

Szaszłyk przyrządza się z marynowanej baraniny.

 

Osietrina - Najbardziej znany jest kawior z ikry jesiotra, ale je się również mięso tej ryby przyrządzane na różne sposoby.

 

Pirożki - Popularne w Rosji paszteciki mogą mieć różne nadzienia, najczęściej jest to mięso z kapustą lub twaróg.

 

Kotlety po kijowsku - filety z piersi kurczaka nadziewane masłem czosnkowym, panierowane i smażone na głębokim tłuszczu.

 

Pielmieni - oryginalna potrawa z Syberii, uszka nadziane mięsem lub rybą podawane w zupie ze śmietaną, masłem, octem.

 

Kulebiak - pieróg z ciasta drożdżowego z farszem z łososia, ryżu, jaja na twardo i grzybów, podawany w plastrach.

 

Strogonow z kaszą - duszone paski wołowiny w sosie przyrządzanym ze śmietany, cebuli i grzybów. Zwykle poadawane z kaszą gryczną.

 

Watruszki - drożdżówki z serem lub konfiturami.

 

Warieniki - ciastka owocowe z nadzieniem.

 

Co pić?

Rosyjska wódka, którą produkuje się tutaj od XIV lub XV w., znana jest na całym świecie. Wódkę z Moskwy zawsze uważano za najlepszą. Innym narodowym napojem Rosjan jest herbata, którą tradycyjnie przygotowuje się w samowarze.

 

Wódka czysta - Najbardziej znanym gatunkiem jest Stolicznaja, słodkawa wódka z pszenicy i żyta. Doskonałą wódką jest Moskowskaja, natomiast Kubanskaja ma gorzkawy posmak. Wódkę podaje się w Rosji prawie zawsze z zakąską. Zakąski są zazwyczaj pikantne lub słone, a ich zdecydowany smak dobrze pasuje do wódki.

 

Wódki gatunkowe - Do tradycyjnych wódek należą Limonnaja, aromatyzowana skórką cytrynową, i Piercowka, aromatyzowana strączkami ostrej czerwonej papryki. Starka stanowi mieszankę wódki czystej, brandy, porto praz naparu z liści jabłoni i gruszy.

 

Wino - Dawny Związek Radziecki był jednym z największych producentów wina na świecie. Wiele rejonów winiarskich znajduje się obecnie w niepodległych państwach, jednak tamtejsze wina są nadal w Rosji popularne. Najlepsze wina w dawnym Związku Radzieckim pochodziły tradycyjnie z Gruzji i Krymu.

 

Piwo jest coraz popularniejsze, ale wciąż podaje się je w niewielu restauracjach i kawiarnaich. Do dobrych rosyjskich piw należą: Żuglewskoje, Bałtika i Moskowskoje. Sprzedawane są także piwa importowane.

 

Inne napoje - W wyniku fermentacji jęczmienia i żyta powstaje kwas, czyli słodki, lekko alkoholizowany napój pity zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. W Rosji jest olbrzymi wybór wód mineralnych, z których wiele ma unikatowy zestaw minerałów. Dostępne są również soki owocowe oraz kompoty. Napój żurawinowy mazywa się mors.

 

Herbata - W Rosji herbatę podaje się bez mleka, z plasterkiem cytryny. Zwykle pije się ją w wysokiej szklance lub filiżance. Można słodzić ją konfiturą zamiast cukrem.

 

Źródła: Moskwa - przewodniki Wiedzy i Życia

Petersburg - przewodniki Wiedzy i Życia

strona: 1 | 2

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message